Hasan Saltık

2012

 
 

Hasan Saltık Türk müziğinin ve kültürel çeşitliliğinin muhafaza edilmesi, tekrar keşfedilmesi ve belgelenmesinde büyük bir rol üstlendi. Saltık yıllarca Türkiye’nin ücra köşelerinde ve komşu ülkelerinde azınlık kültürlerinin politik olarak bastırılması, ekipmanlara el konulması ve gözaltlarına rağmen, araştırmalarına devam etti, bilgi topladı, albümler yayınladı ve çeşitli azınlıkların müzikal geleneklerini belgeledi.

Bu çalışmaların sayesinde Saltık, Kalan imzalı Safiye Ayla'dan Necdet Yaşar'a, Âşık Veysel' den Zeki Müren'e, Neşet Ertaş'ın bozlaklarından Abdurrahman Kızılay'ın Kerkük hoyratlarına, Urfa sıra gecesinden kadim Süryani ayinlerine kadar her türden müzik eserini müzik severlere sundu. Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş türkülerini yeniden aranje edip kaydederek kültür mirasımızı gelecek nesillere de aktardı. Kalan Müzik kurulduğundan bu yana 600 albüm yayınladı.

Kalan Müzik bu çalışmaları ile sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslar arası düzeyde de ilgi odağı oldu. 2003 yılında Hasan Saltık kültürel alanda bir Hollanda Kraliyet ödülü olan Prince Claus Vakfı ödülüne layık görüldü.

2004 Yılında ise Time tarafından ‘European Heroes’ (Avrupanın Kahramanları) listesine seçilmiştir.

Halen kurucusu olduğu Kalan Müzik’teki yapımcı görevinin başındadır.

 

Biyografi

‘‘Halk Müziği’nin Antropologu’’

Time - 11 Ekim 2004